Типи тепловізорів: як вони працюють і де використовуються

Безпека військовослужбовців та ефективність операцій, які вони проводять, значною мірою залежать від оснащення такими інструментами, як військові тепловізори. Вони корисні в обороні й під час наступу, у розвідці та патрулюванні. Прилади “бачать” супротивника в темряві й за димовою завісою, забезпечують ефективну стрільбу на середній дистанції в будь-який час доби. Тепловізори дають можливість фіксувати дії ворогів із закритих позицій і таким чином зберегти життя наших військових.
Тепловізор — що це таке?
В умовах бойових дій противник активно маскується, що ускладнює його виявлення. У таких ситуаціях наших бійців виручають тепловізійні прилади.
Тепловізор військовий — це спеціальний пристрій, створений для виявлення ворогів в умовах ускладненої видимості. Прилад вловлює тепло, яке виділяють живі організми, і перетворює його на різноколірне зображення. Він не лише є очима бійців, а й підвищує точність стрільби.
Для тих, хто хоче зрозуміти, що таке тепловізор, зазначимо, що цей пристрій конструктивно складний. У комплект входять такі елементи:
- об’єктив;
- дисплей;
- лазерний відстанемір;
- тепловий детектор;
- кнопки для управління функціями;
- вбудований акумулятор;
- внутрішній модуль Wi-Fi.
Моделі, які пропонує купити ukrarmor, мають USB-порт для під’єднання зовнішнього джерела живлення та забезпечують можливість запису відео. Пристрої легкі, компактні, виготовлені з міцного пластику, який не боїться вологи, пилу, бруду, витримує механічні удари.
Принцип роботи тепловізора
Щоб зрозуміти в деталях, як працює тепловізор пропонуємо згадати шкільний курс фізики (не весь, тільки окремі теми). Як відомо, наші очі сприймають лише видиме світло, що є частиною електромагнітного спектра. Тому в умовах низької видимості ми бачимо погано або й зовсім не розрізняємо предмети навіть на близькій відстані. А от змії, наприклад, бачать по-іншому. Їхні очі “сканують” теплову енергію, яку виділяють живі й неживі об’єкти у вигляді інфрачервоних променів.
Щоб розширити свої можливості, люди створили прилади, які вловлюють інфрачервоне випромінювання та перетворюють його на зрозумілу нашим очам картинку. Тобто, тепловізори — це оптико-електронні прилади, обладнані матрицею з мікродатчиками, які вимірюють температуру об’єктів. Вони передають дані на детектор. На основі отриманої інформації сенсор формує кольорову мапу (термограму):
- білий колір — найгарячіші точки;
- червоний чи помаранчевий — менш теплі
- чорний та темно-синій — найхолодніші об’єкти.
Теплове зображення відображається на дисплеї. Вимірювання температури здійснюється безконтактно, на відстані від кількох метрів до трьох і більше кілометрів.
Види тепловізорів та їхні особливості
Залежно від умов застосування та призначення розрізняють три види тепловізорів.
Приціли
Компактні, малогабаритні прилади вагою 500-700 грамів, що призначені для покращення точності стрільби. Підходять для стрілецької зброї та снайперських гвинтівок, здатні виявляти людину на відстані від 300 до 2500 метрів, мають функцію запису зображення.
Найбільш популярні моделі — Varmint LRF американського виробника AGM, а також Mars LTV виробництва ATN Corporation. Вони мають високу роздільну здатність, не бояться віддачі, оснащені стійкою до ударів електронікою. Інтелектуальний далекомір та балістичний калькулятор за долі секунди оцінюють відстань до цілі. Такі прилади найчастіше обирають бійці ССО, ГУР та інші спецпідрозділи. Купити якісні приціли в ukrarmor можете й ви — для себе, друзів чи родичів.
Монокуляри
Популярні пристрої для відстеження об’єктів на передньому краї та під час проведення тактичних операцій. Підходять також для любителів спортивного полювання. Прилади мають невелику вагу й розмір, тому їх легко тримати однією рукою. В комплект входить монтажна рейка для кріплення на шоломі чи голові.
Найпопулярніші моделі — Sidewinder і Taipan AGM, OTS та ODIN ATN. Висока термальна роздільна здатність пристроїв забезпечує чітке зображення, дає можливість добре орієнтуватися в умовах недостатнього освітлення чи його відсутності. Завдяки об’єктиву з функцією зміни масштабу зображення тепловізійні монокуляри ідеально підходять для спостереження на великій відстані від статичних та динамічних об’єктів. Пристрої працюють при низьких та високих температурах.
Тепловізійні біноклі
Зручні та ефективні інструменти з двома окулярами, дають можливість відстежувати поточну ситуацію за будь-яких погодних умов. Завдяки цифровому дисплею знижують навантаження на очі та не спричиняють відчуття втоми.
Популярні моделі — ATN BinoX та Voyage AGM. Прилади здатні виявляти навіть невеликі одиничні та групові цілі на відстані до 3,6 км. Об’єктив забезпечує широкий кут огляду, вбудований лазерний далекомір — вимірювання відстані до цілі з точністю до 1 м. Завдяки зручному інтерфейсу та ергономічним кнопкам для користування пристроями не потрібні спеціальні навички. Тепловізійні біноклі також підтримують функцію запису та відтворення відео, працюють в автономному режимі 15+ годин.
Окреме місце серед тепловізійних інструментів займають насадки на приціл. Розміщують їх переважно перед прицілами. Девайс простий в управлінні, має потужний сенсор, який миттєво виявляє теплові об’єкти. Насадки підходять для кріплення на різні види гвинтівок. Вони стійкі до віддачі та механічних пошкоджень. Якщо вам потрібна насадка на тепловізійний приціл, рекомендуємо звернути увагу на лінійку Ratter AGM.
Як бачить тепловізор: огляд функціоналу
Щоб пояснити, яким чином пристрій виявляє об’єкти в умовах обмеженої видимості, нагадаємо, як виглядає тепловізор. Це пристрій із матрицею, оснащеною тепловими сенсорами. Вони вловлюють інфрачервоні промені і перетворюють їх на електричний сигнал. Чим вища температура об’єкта, тим сильніший сигнал. Мікропроцесор аналізує температурні коливання, за допомогою кольорової шкали будує зображення у формі контурів об’єкта й виводить його на екран.
Оскільки інфрачервоні промені можна виявляти без світла, тепловізор визначає теплооб’єкти в різних умовах:
- вночі;
- у диму та в тумані;
- за низьких температур;
- в умовах сильної спеки.
Ті, хто бачив тепловізор в дії, знають, що можливості приладу, на жаль, не безмежні. Якщо стіни товсті, то виявити за ними людей практично неможливо.
Що враховувати при виборі військового тепловізора?
Тепловізійні інструменти військові застосовують для різних цілей:
- виявлення противника;
- підвищення влучності стрільби;
- рятувальних операцій;
- патрулювання;
- охорони блокпостів та баз;
- тренування та навчання.
Завдяки тепловізорам військові мають можливість бачити в темряві, розпізнавати та ідентифікувати цілі, уникати непередбачуваних ситуацій.
Для розвідки оптимальним варіантом є легкі й компактні моделі, для бойових операцій — тепловізійні приціли, для охорони — стаціонарні прилади, які забезпечують широкий кут огляду.
Вибираючи військовий тепловізор, також потрібно врахувати такі характеристики:
- Роздільна здатність детектора — чим вона вища, то детальніше зображення утворюється. Топові моделі мають роздільну здатність від 384×288 до 640×480 пікселів.
- Діапазон температури — вказує на мінімальні та максимальні температури, які вимірює пристрій, а також мінімальну температурну різницю між об’єктами.
- Дальність виявлення об’єкта — від цього параметра залежить, на якій відстані буде виявлена ціль.
- Спектральний діапазон — визначає довжину хвиль інфрачервоного спектра, яку сприймає прилад.
- Чутливість детектора — є визначальним фактором для розрізнення найменших температурних змін.
- Частота оновлення кадрів — забезпечує відображення рухомих об’єктів у реальному часі. Оптимальний показник — 50 Гц.
Для військових тепловізорів важливо, щоб корпус був надійно захищений від води та пилу, а також стійкий до ударів. Також варто звернути увагу на такий параметр, як тривалість автономної роботи.
Як сховатися від тепловізора?
Уникнути виявлення тепловізором непросто, але можливо. Найскладніше виявити сам факт спостереження. Якщо така ймовірність висока, то насамперед варто не рухатися й бути серед теплих об’єктів. На здатність виявляти живі цілі впливає й дальність тепловізора — що далі ви перебуваєте від приладу, то складніше вас виявити.
Діапазон дії теплових камер обмежують деякі матеріали:
- деревина;
- метал;
- скло;
- вода;
- неопрен;
- алюмінієва фольга.
Ускладнюють виявлення термітні шашки, зварювальні дуги, пожежа, оскільки вони інтенсивно виділяють тепло. А от в очеретах та чагарниках сховатися не вийде — у таких умовах тепловізор здатний “бачити” і людей, і тварин.
Військовий тепловізор — це важливий компонент, який впливає на тактику бойових дій. Він забезпечує перевагу під час розвідки, знищення противника, порятунку поранених та при захисті стратегічних об’єктів. Якщо ви не визначилися, де можна купити тепловізор, радимо відвідати наш інтернет-магазин ukrarmor. Ми пропонуємо моделі відомих у світі виробників, виготовлені з застосуванням передових технологій. Завдяки їм легше виявляти загрози, ідентифікувати ворожі цілі й знищувати прицільним вогнем.